بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار

در علم اقتصاد، بورس به بازاری اطلاق می‌شود که قیمت‌گذاری و خرید و فروش کالا و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد و در یک طبقه‌بندی کلی شامل بورس کالا و اوراق بهادار است. تفاوت بازار بورس -به عنوان یک بازار مالی- با بازار فیزیکی در آن است که در این بازار سهام و اوراق قرضه به جای کالا مورد معامله قرار می‌گیرد. بازار بورس تابع مقرراتی است که توسط نهادهای قانون‌گذار تعیین می‌شود و به منظور جلوگیری از بی نظمی و رعایت حقوق طرفین عرضه و تقاضا، رعایت آن‌ها الزامی است. امروزه بازارهای بورس و اوراق بهادار، شاهراه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در حوزه بورس کالا و اوراق بهادار در جهان محسوب می‌شود.

اطلاعات بیشتر

 

راهنمای شروع سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار

راهنمای مشتریان

حضور و فعالیت در بازار سرمایه به دو شکل متفاوت امکان پذیر است، یا سرمایه‌گذار به شکل مستقیم اقدام به سرمایه‌گذاری می‌نماید یا به شکل غیرمستقیم
1. سرمایه‌گذاری مستقیم
در روش سرمایه‌گذاری مستقیم شخص بنا بر استراتژی و دانش و اطلاعات خود از چشم‌انداز بازار و سهام مورد نظر اقدام به خرید و فروش سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس می‌نماید.
2. سرمایه گذاری غیرمستقیم
در روش غیرمستقیم شخص به عللی اعم از نداشتن وقت یا دانش کافی از بازار می‌تواند در ابزارهای نوین مالی همچون صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اقدام به سرمایه‌گذاری نماید. در این روش مدیریت دارایی فرد به نیابت از وی از سوی مدیران سرمایه‌گذاری آن صندوق‌ها انجام می‌شود. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در بازار سرمایه فعال هستند که قابلیت خرید و فروش واحدهای آنها از طریق سامانه معاملات نیز فراهم است به اینگونه صندوق‌ها، صندوق قابل معامله در بورس (Exchange-traded fund) یا به اختصار (ETF) گفته می‌شود. برای بهره‌مندی از این فرصت‌های سرمایه‌گذاری لازمست تا از طریق شرکت‌های کارگزاری، از جمله کارگزاری سرمایه‌گذاری ملی ایران به عنوان قدیمی‌ترین شرکت کارگزاری بازار سرمایه کشور اقدام به دریافت کدبورسی و تشکیل پرونده (پذیرش) نمود.

 

مراحل دریافت کدبورسی

ثبت نام

برای شروع ثبت نام از قسمت .....وارد سامانه ثبت نام شوید.

برای ثبت نام باید اطلاعات فردی خود را وارد نمایید.

در ادامه از صحت اطلاعات وارد شده اطمینان حاصل نمایید.

احراز هویت

مرحله دوم دریافت کدبورسی ، احراز هویت میباشد.

برای احراز هویت ، چندروز پس از تکمیل فرم ثبت نام با مدارک شناسایی به یکی از آدرس های موجود در فرم مراجعه نمایید تا احراز هویت شوید.

بدون مراجعه حضوری نیز میتوانید احراز هویت را انجام دهید.

دریافت کد سهامداری

کد بورسی شناسه یکتای شما برای معاملات در بورس اوراق بهادار و یا فرابورس است که با داشتن آن می‌توانید برای خود (یا شرکت خود) سهام و یا اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا عرضه اولیه و یا تسهیلات مسکن خرید و فروش نمایید.

بعد از داشتن کد بورسی لازم است رمز خرید و فروش آنلاین سهام دریافت کنید و معاملات خود را آغاز کنید.

دریافت کاربری معاملات آنلاین

بعد از دریافت کد بورسی (تکمیل مراحل ثبت نام بالا) شما نیاز دارید توسط پلتفرم(یا همان سایت و یا موبایل) کارگزاری بورس، خرید و فروش سهام انجام دهید. برای اینکار لازم است از کارگزاری رمز بگیرید که پس از تکمیل مراحل بالا به صورت کامل رمز خرید و فروش آنلاین سهام برای شما پیامک (SMS) می‌شود و نیازی به انجام کار دیگری نیست

قرارداد خرید اعتباری

پس از دریافت رمز کاربری می‌توانید خرید آنلاین سهام و فروش سهام و یا خرید و فروش اسناد خزانه اسلامی (اخزا) و یا خرید و فروش تسهیلات مسکن و یا عرضه اولیه را در بازار ایران، در هرجای جهان که اینترنت داشته باشید، انجام دهید.

 

با مراجعه به این بخش (لینک به صفحه درج اطلاعات) و سپس مراجعه به سامانه سجام (لینک سامانه سجام کارگزاری سما) و تکمیل اطلاعات مورد نیاز گام اول و دوم فرایند دریافت کد بورسی انجام شده و در گام سوم لازمست تا با مراجعه با شعب کارگزاری (لینک به صفحه شعب) یا نزدیک‌ترین دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت شخص انجام پذیرد. پس از تکمیل این فرایند و با گذشت حداکثر ۲۴ ساعت کد سهامداری واحدی برای شخص صادر می‌شود که با آن می‌توان نسبت به خرید و فروش اوراق بهادار مالی در بازار سرمایه اقدام نمود. در صورت تمایل شخص می‌تواند نسبت به تکمیل و امضای فرم استفاده از خدمات معاملات برخط (لینک به فرم معاملات برخط) و قرارداد خرید اعتباری نیز اقدام نماید.